3 Nisan 2008 Perşembe

KOLEKSİYON NEDIR?

KOLEKSİYON NEDİR?
KOLEKSİYON'UN ANLAMI NEDİR?
Koleksiyon'un kelime anlamı
"koleksiyon": isim Fransızca 'collection'
1 . Öğrenme, yarar sağlama veya zevk amacıyla bir araya getirilmiş ve özelliklerine göre sınıflara ayrılmış nesnelerin bütünü, derlem:
2 . Modaevlerinin giyimdeki yenilikleri tanıtmak için düzenlediği defilelerde gösterilen modellerin bütünü.
kaynak: www.tdk.gov.tr

Koleksiyon kelimesinin 1. anlamı hakkında biraz daha açıklama yapacak olursak: Koleksiyon, kelime anlamı olarak biriktirmek kökeninden geliyor olsa da, herşeyi biriktirmek anlamına gelmez. Koleksiyon,sahibinin ilgi alanına giren kategoride bulunanan eşyaları toplaması işidir.
Koleksiyonlar özenle düzenlenir, dikkatli bir şekilde saklanır ve sergilenir.
Tüm koleksiyon çeşitlerinde bir veya birkaç belirleyici başlık vardır. En geniş kapsamlı koleksiyon türü antika eşya koleksiyonudur, çünkü burada tek kriter malzemenin antika değeri taşıyacak kadar eski olmasıdır. Biriktirilen materyal ile ilgili başka bir kısıtlama yoktur.
Bunun dışında eski veya yeni olanların bir arada olabileceği koleksiyonlar da vardır; örneğin; pul, para, kartpostal, kitap, müzik albümü, saat, şapka, otomobil ...vb. şu an burada sayamacağımız kadar koleksiyon çeşidi olabilir. Daha da ayrıntıya girecek olunursa belirlenen bu ürünler özel alt başlıklara da ayrılabilir. örneğin; 1980 yılında basılan Atatürk konulu Türk pulları, Belli bir yazarın kitapları, Bir firmanın veya ülkenin ürettiği saatler,bir ülkenin şapka modelleri ...vb. sizin de tahmin edeceğiniz gibi bu gruplamalar da tümüyle sizin hayal gücünüze bağlı olarak çeşitlendirilebilir.
Koleksiyon kuralları ile ilgili uluslararası geçerlilği olan yönetmelikler de vardır.
Koleksiyonlar bazen devlet elinde bazen de şahıs veya özel vakıf ya da kurumların elinde olabilir. Bazı koleksiyonlar o kadar değerli olur ki artık onlar şahıslara ait bile olsalar devlet tarafından koruma altına alınabilirler. Mesela Ülkemizde 'Resmi Gazete Tarihi: 15.03.1984 Resmi Gazete Sayısı: 18342' ile "Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koleksiyonculuğu ve Denetimi Hakkında Yönetmelik" çıkarılmış ve korunması gereken koleksiyonlar belirlenip
koruma, yer değiştirme ve el değiştirme şartları açıklanmıştır.

Tüm koleksiyon tutkunlarına saygılarımla,

Kazım Üstündağ


Hiç yorum yok: